Soovitame Tasuta e-kaubanduse videokursus →
Eesti E-kaubanduse Liit koondab rohkem kui 500 usaldusväärset e-kauplejat ja suunanäitajat. Kasvatame e-kaubandust koos!
Nüüd, kui aastalõpp on käeulatuses, suurem ostulaine tulekul ning koroonapandeemiast tingitud piirangud rangemad, kui oodata oskasime, on mõistlik üle vaadata oma e-poe toimivus. Kui esmapilgul näib, et kõik töötab laitmatult – veebipoe disain on kena, kaubad on e-poes saadaval, tootekirjeldused lisatud, levinumad makse- ja tarnevõimalused olemas, klienditugi toimib, siis kas sellest kõigest ikka piisab, et e-poodi saabunud külastaja ostuprotsessi lõpuni viiks?
Viimase kahe aasta uuringud Eesti e-kaubanduses näitavad, et koroonaviiruse mõjul või mitte, on e-ostude osakaal jõudsalt kasvanud elektroonika, kodutehnika, rõivaste ja jalatsite, koduse meelelahutuse, kosmeetika ning parfümeeria kaubagruppides. Samas näitab tihe konkurents ka suuremat e-poe ostukorvi hülgamiste arvu, sest tarbijal on turul valikut piisavalt.
Statista poolt avaldatud uuring kinnitab eeltoodut, ehk kui 2019. aastal hüljati keskmiselt 70% e-poe ostukorvidest, siis tänavu märtsis küündis see pea 90% lähedale.
Miks e-poe külastaja loobub oma ostukorvist?
Kuigi Sa oled kulutanud märkimisväärseid eurosid, et aktiivne e-ostja just Sinu e-poodi jõuaks, jätab ta üsna tihti oma ostu siiski sooritamata. Praktika näitab, et keskmiselt 100 külastaja kohta jõuab viimaks vaid 1–2 neist ostu broneerimis- või tehingufaasi. Miks?
Vastus peitub selles, et tarbijatel on ostuprotsessi läbimisel erinevad ootused ja vajadused, millega Sina kui kaupmees, peaksid arvestama. Vastavalt selle aasta kolmandas kvartalis läbiviidud tarbijate e-ostlemise uuringule mõjutavad ostuotsust mitmed tegurid.
Kõige sagedamini mõtlevad tarbijad ostu tegemise osas lihtsalt ümber.
Kuna e-ostlemine on tugevalt seotud emotsioonidega, siis ei tule järsk huvide ja soovide muutus sugugi ootamatult. Seepärast hoia oma e-pood võimalikult lihtsa, loogilise ja kasutajasõbralikuna.
Teine oluline ostu pooleli jätmise põhjus seisneb lõpphinnas.
Kui ikka ostukorvi väärtus koos saatmiskuluga kasvab liiga kõrgeks, saabub hülgamine üsna kergekäeliselt. Sul on võimalus tarbija ümber veenda, kui pakud talle näiteks soodustust. Kolmandaks, kuna tarbijad otsivad sobilikke tooteid erinevatest veebipoodidest, siis on orienteeruv hinnavahemik eelnevalt teada ning seepärast valitakse ostukohaks paremat hinda pakkuv e-pood.
Sina saad kutsuda tarbijat oma lojaalsete ostjate ringi ning pakkuda talle seeläbi ahvatlevaid hüvesid.
Ühtlasi on e-poe puhul oluline selle tõrgeteta toimimine, et tehnilised viperused ei segaks ostu sooritamist makselahenduste valikul ega kogu ostuprotsessi vältel. Kui panustad vaid pangalinkide ja -kaartide toimivusele, siis pangapoolsete tõrgete ja hooldustööde käigus ei tööta Sinu e-poes ükski kehtiv maksemeetod. Juba seepärast tasub makselahendusi mitmekesistada ning hoida need teineteisest sõltumatuna.
Loe lähemalt ka meie makselahenduste kohta: ostukonto ja järelmaks. Praeguses tihedas konkurentsisituatsioonis ei tasu alahinnata ka maksemeetodite mitmekesisust, sest ebapiisav makseviiside valik või krediidil põhinevate makselahenduste puudumine võib osutuda lõppkokkuvõttes oluliseks takistuseks.
Tänane tarbija soovib üsna sageli kulusid hajutada läbi osamaksetega tasumise ning võimaluse korral saada kaup kätte enne, kui selle eest maksta tuleb.
Ka e-poe üldine usaldusväärsus ning delikaatsete isiku- ja pangaandmete liigne sisestamine pidurdab olulisel määral ostu lõpetamist.
Keerulisel ajal, kui pettuste ja pankrottide oht on suur, tuleks tarbija hirme minimeerida. Taotle oma e-poele E-kaubanduse Liidu usaldusmärgis „Turvaline ostukoht“ ning ära küsi ostu vormistamiseks üleliigseid andmeid.
Kui soovid, et Sinu e-pood oleks konkurentsivõimeline ja eristuks teistest, siis pööra rõhku potentsiaalse e-ostja ootustele ja soovidele ning täienda ostukeskkonda ja järelteenindust sellest lähtuvalt. Maanda ostja hirmud, hajuta ja minimeeri võimalikud tõrkeallikad, muuda ostuprotsess lihtsaks, loogiliseks ja kasutajasõbralikuks ning premeeri lojaalset ostjat.
Soovid teada, milliseid võimalusi Svea Sinu e-poe jaoks pakub? Võta meiega ühendust e-posti aadressil kenn.lend@svea.ee. Täpsemat infot Svea võimaluste ja teenuste kohta leiab www.svea.ee
Uudised otse e-kaubanduse mootorist
Teame täpselt mis e-kaubanduses toimub ning kuidas seda äri arendamiseks kasutada. Jagame neid teadmisi hea meelega ülevaadete, uuringute ja koolituste kaudu. Et kasvamine ja ostmine oleks lihtsam.
Eesti e-kaubanduse maine ja käekäik on meile olulised. Seisame selle eest, et Eesti e-kaubandus vastaks headele tavadele ja kõrgetele kvaliteedistandarditele. See on kasulik nii ostjale kui müüjale.
Muudame koos e-kaubanduse turvalisemaks. Meie “Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse ning tõstab müüja usaldusväärsust ja parandab mainet.