Otsing

Palun vajuta enter / Return, et alustada otsingut

Viimase poolaasta jooksul on politsei saanud üle veerandsaja teate sellest, kuidas kelmid võltsitud maksekorraldusi kasutades ning müüjat tagant kiirustades on kauplejatelt välja petnud kallihinnalist tehnikat ning tööriistu aga ka näiteks ehitusmaterjali, erinevaid energiatootmisega seotud seadmeid, väärtuslikke kunstitooteid ja muudki.

Esmalt valivad kelmid omale internetipoest välja toote või teenuse, mida osta või rentida soovivad. Seejärel võtavad nad kirja teel kauplejaga ühendust ning peegeldavad ostusoovi. Kiirustades ning kauplejat tagant utsitades tehakse kiirelt väidetav ülekanne, mille tõestuseks saadetakse kauplejale ka välisriigi panga rekvisiitidega maksekorraldus. Tehingus kokkuleppele jõudmisele tagant kiirustamine võib väljenduda ka telefonikõnes. Peale maksekorralduse edastamist saadetakse ettevõtte ukse taha kuller, kes soovitud toote kiirelt peale korjab.

Tehingu usaldusväärsuse tõstmiseks on paaril juhul saadetud ohvrile justkui pangapoolne kinnitus, et raha on makset teostavast pangast välja läinud. Aga ka see kinnitus võib olla võltsing ning ei anna kindlust, et raha kauba omaniku kontole ka tegelikkuses saabub.

Kahjuks ilmneb kauplejale mõne aja pärast ebameeldiv üllatus, kui oodatud makset ei laekugi ning lähemal uurimisel selgub kurb tõsiasi, et maksekorraldus oli võltsitud.

Politseini on jõudnud info sellisestki juhtumist, kus inimene on tellinud välismaalt mingi eseme ära toomiseks transporditeenuse, ent on pahaaimamatult kelmide otsa sattunud. Nimelt esinevad kelmid mõne asjasse puutumatu ettevõtte nime all, vastavad inimese poolt postitatud kuulutusele ning pakuvad transporditeenust. Teenuse osutamises eest esitatakse arve, mille kannatanu on tasunud, kuid eseme vedu tegelikkuses ei toimugi. Oht on seegi, et transporditav ese võib kelmidele huvi pakkuda ning nad soovivad seda enda valdusesse saada.

Soovitused oma vara kaitsmiseks:

  • Mitte mingil juhul ei tohiks müüdavat kaupa enne makse laekumist kellelgi üle anda või kuskile poole teele saata.
  • Ohuteguriks on seegi, kui ostja hakkab kauplejat survestama ning tagant kiirustama – võtke julgelt oma kaupade müütamisel aega tehingu õigsuses veendumiseks ning vajadusel ostja tausta uurimiseks.
  • Kui kahtlete ostjas või tundub maksekorraldus kahtlane – peatage kaubategemine ning küsige nõu kas oma kodupangast või politseist.
  • Kui olete petta saanud – pöörduge politsei poole.

 

Politsei- ja Piirivalveamet

Liitu uudiskirjaga

Väärt uudised, praktilised nõuanded ning siseinfo Eesti e-kaubanduse kohta.